در تبریز
استاد «بهتونی» خالق بدل‌های آفرینش‌ خلقت در گذشت

استاد محمد بهتونی در غربتی همچون آثار بی‌نظریش در گذشت.

خبرگزاری فارس: استاد «بهتونی» خالق بدل‌های آفرینش‌ خلقت در گذشت

به گزارش خبرگزاری فارس از تبریز، بنا به اظهار فرزند این استاد وی در منزل شخصیش دعوت حق را لبیک گفته است.

ناصر بهتونی اظهار داشت: مراسم تشییع پیکر این هنرمند فردا ساعت 9.30 از مقابل موزه بهتونی واقع در مقبره الشعرا انجام می‌شود.

استاد حاج محمدحسن بهتونی در یکی از محله‌های قدیمی شهر تبریز به نام نوبر چشم به جهان گشود.

پدر وی استاد علی از معماران و به نام تبریز بود که بسیاری از محراب‌ها و طاق‌های هنری مساجد و ترمیم بناهای تاریخی شهر تبریز را عهده‌دار بود.

پدر بزرگش استاد کربلایی ستار نیز سنگتراش مشهوری بود که سنگ‌ها را از کوه‌ها با وسائل قدیمی کنده و با شتر به شهر می‌آورده و با آنها ستون‌ها و پایه‌های سنگی مساجد و بناهای قدیمی و تاریخی و هنری را می‌تراشید. جد استاد بهتونی، استاد اسماعیل نام داشته که غلاف‌های هنری و زیبای شمشیرهای قدیم را می‌ساخته.

با توجه به ریشه‌دار بودن هنر در این خانواده، استاد محمدحسن بهتونی به طور ابتکاری شروع به ساخت مجسمه‌های گچی و سیمانی نمود و مجموعه فعلی که بالغ بر 10 هزار قطعه مجسمه می‌باشد و حاصل 43 سال کار و تلاش اوست.

آثار استاد بهتونی شامل مجسمه‌های میوه‌جات‌، خشکبار، حبوبات، تنقلات، شیرینی‌ها، غذاهای آذربایجانی، غذاهای ایرانی، غذاهای خارجی، موضوعات ضرب المثل‌ها، داستان‌ها، موضوعات آداب و رسوم و ... است که در موزه استاد بهتونی ( اولین موزه شخصی ایران ) در معرض دیدی عموم قرار گرفته است.

انتهای پیام/60001/ع30